Perde Nasıl Seçilir

22.02.2017
Perde Nasıl Seçilir

Evlerimizin tamamlayıcı ve en önemli detaylarından biri de perde ve tüllerdir. Dantel perde modellerinden, keten perde modellerine kadar birçok alternatife sahip olan sektörümüz, evlerinizi süslemekte size yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

İyi döşenmiş bir ev, evde vakit geçirme isteğini ve kişinin mutluluğunu artırır.

Seçeceğiniz perde modelleri ve tül perde modelleri mekanın diğer mobilya ve aksesuarları ile doğru orantılı olmalıdır. Şayet böyle olmazsa eşyalar ne kadar kaliteli olursa olsun, ortam görüntüsü karışık, kalitesiz ve rahatsız edici olur.

Evinize etnik bir hava katmak isterseniz kabartma desenleri daha çok ön plana çıkaran renkleri ve kumaşları seçmelisiniz. Etnik desenli parlak ve ipek kadifeler, çift katlı tafta ile mürdüm, fuşya, kırmızı, mor, pembe ve türkuaz renkleri en uygun seçimler olur. Bu kumaşlardaki etnik desenler evinize bambaşka hava katarlar. Bu perdelerle birlikte bu renklere uyumlu tüller kullanmak yerindedir.  İpek ve polyester organze tüller istenilen etnik görüntü için en uygun seçimdir.

Klasik döşenmiş bir mekana perde modeli seçerken spor kesimli perde modellerinden kaçınılmalıdır.

Desen ağırlıklı döşenmiş bir mekana perde modeli seçerken ise düz renk kumaşlardan yapılmış duvar rengine uygun tonlarda perde seçilmelidir.

Mekanın pencerelerinin durumu da perde seçiminde önemlidir.

Küçük pencereli mekana sade perde modelleri, büyük pencereli mekana ise yere kadar uzanan hafif, düz renkli perde modelleri seçilmesi ortamı daha ayrıcalıklı gösterecektir.

Jaluzi ( şerit perde ) seçerken o kadar seçenek arasında herkes zorlanır. Özellikle alüminyum jaluzi mi ahşap jaluzi mi daha uygundur diye düşünülür çoğu kez.

Kontrolünün daha pratik olması sebebiyle ofis ve işyerlerinde alüminyum jaluzi kullanılmasını öneririz. Temizliğinin daha kolay yapılması ve daha ince bantlara sahip olmasından dolayı toplandığında az yer kaplaması tercih edilmesinin en önemli sebepleridir. Ayrıca birçok farklı renk seçeneği sunması ile evlerde de tercih edilebilir.

Ahşap jaluziler ise mobilya ve yer döşemesi ile daha çok uyum sağlar. Eve sıcak bir görünüm verir. Işık geçirgenliği çok az olduğu için güneş ışınlarının girmesini engeller. Ayrıca ahşap ısı yalıtımı sağladığından alüminyum jaluzilere göre içeriyi kışın daha ılık yazın ise daha serin tutar. Ahşap jaluzilerin bantları daha kalın olduğundan toplanmış hacmi fazladır ve alüminyum jaluziye göre daha ağırdır.

Tümü